Elazığ Namaz Vakti

Elazığ Keşfet sayfamız Elazığ il geneline dayalı olarak hazırlanmış bir sitedir. Elazığ Keşfet sayfası ile Elazığ il merkezi ve ilçelerine ait tüm bilgilerin güncel bir şekilde bir argüman haline getirilip bütün bu bilgilerin toplandığı sanal bir platformdur. Bu sayfa sayesinde aklınıza takılan herhangi bir yer merak ettiğiniz bir soru vb… sorularınızın cevaplarına en doğru şekilde cevap bulacağınız bir erişim sayfasıdır. Sayfamızda size en kaliteli , doğru ve en önemlisi de güvenli bilgileri sunmak için gerekirse sokak sokak cadde cadde gezen ciddi bir çalışma ekibimiz var . Sizlerin memnuniyeti bizim için çok önemli olduğu için sürekli güncellediğimiz sayfamız ile karşınıza çıkmaktayız. Aklınıza hiçbir şekilde ‘’ Acaba doğru mu ? ‘’ sorusu takılmasın diye büyük bir titizlikle bir çok değerlendirme yapıldıktan sonra elde edilen verileri sayfamıza yüklüyoruz.

5 VAKİT NAMAZ SAATLERİ NEYE GÖRE BELİRLENİR ?

Namaz evrensel olduğu için namaz saatleri dünyanın ve güneşin hareketlerine göre tayin edilmektedir. Peki 5 vakit namazın hangi durumlara göre belirlenir?

Namaz belli vakitlerde farz kılınmış bir ibadettir. Allah (C.C.), Nisa Sûresi’nin 103. âyetinde namazın belli vakitlere tayin edilmiş bir ibadet olduğunu buyurur. Rum Sûresi’nde 17. ve 18. âyetlerinde Peygamber Efendimiz’e namaz vakitlerinin neler olduğunu bildirir ve başka bir zamanda ise kendisinden önceki Peygamberlere de bildirilmiş vakitler olduğunu söyler.

SABAH NAMAZI VAKTİ NASIL HESAPLANIR ?

Sabah namazı saati, fecrin doğuşuyla başlayıp güneşin doğuşuyla sona ermektedir. Fecrin doğması ise tan vaktini belli etmektedir. Bu vakit gökyüzünün iki tarafının karanlık bir tarafının aydınlık olduğu zamandır. Tan vaktinin hemen ardından doğudan aydınlık görülmeye başlanır. Bu da güneşin doğuşunun habercisidir. Ülkemizin konumuna göre imsak vakitlerinden ortalama 25 dakika sonra kadar namaz kılınabilmektedir. Bu dakika şehirden şehre farklılık gösterebilir.

Sabah namazı vaktiyle ilgili âyet-i kerimede şöyle buyrulur:

“Gündüzün güneş dönüp gecenin karanlığı bastırıncaya kadar (belli vakitlerde) namaz kıl; bir de sabah namazını. Çünkü sabah namazı şahitlidir.” (İsrâ Sûresi 78)

ÖĞLE NAMAZI VAKTİ NASIL HESAPLANIR ?

Öğle namazı saati, güneşin tam tepe noktasından geçtiği anda başlamaktadır. Bu vakit, her şeyin gölgesi bir misli olana kadar devam etmektedir. Güneşin tam tepede olduğu vakit ise zeval olarak adlandırılır.

Öğle namazı vaktiyle ilgili âyet-i kerimede şöyle buyrulur:

“Haydi siz, akşama ulaştığınızda (akşam ve yatsı vaktinde) sabaha kavuştuğunuzda, gündüzün sonunda ve öğle vaktine eriştiğinizde Allah’ı tesbih edin (namaz kılın), ki göklerde ve yerde hamd O’na mahsustur.” (Rûm Sûresi 17-18)

İKİNDİ NAMAZI VAKTİ NASIL HESAPLANIR ?

İkindi namazı saati, öğle namazı vakti bittikten sonra başlayıp güneş batıncaya kadar sürmektedir.

İkindi namazı vaktiyle ilgili âyet-i kerimede şöyle buyrulur:

“Namazlara ve orta namaza devam edin. Allah’a saygı ve bağlılık içinde namaz kılın.” (Bakara Sûresi, 238)

İkindi namazı vaktiyle ilgili hadis-i şerifte ise şöyle buyrulur:

“Güneş batmadan önce ikindi namazından bir rekâta yetişen kimse ikindi namazına yetişmiştir.” (Zeylaî, Nasbu’r-Râye, I/228)

AKŞAM NAMAZI VAKTİ NASIL HESAPLANIR ?

Akşam namazı saati, güneş battıktan sonra başlayıp güneşin battığı yerde meydana gelen kızıllık kayboluncaya kadar olan sürmektedir.

Akşam namazı vaktiyle ilgili âyet-i kerîmede şöyle buyrulur:

“Gündüzün iki ucunda, gecenin de ilk saatlerinde namaz kıl. Çünkü iyilikler kötülükleri (günahları) giderir. Bu, öğüt almak isteyenlere bir hatırlatmadır.” (Hûd Sûresi 114)

YATSI NAMAZI VAKTİ NASIL  HESAPLANIR ?

Yatsı namazı saati, akşam namazının vakti çıktıktan sonra başlayıp sabah namazının vakti girinceye kadar sürmektedir.

Yatsı namazı vaktiyle ilgili âyet-i kerimede şöyle buyrulur:

“Güneşin doğuşundan ve batışından önce Rabbini hamd ile tespih et. Gece vakitlerinde ve gündüzün uçlarında da tespih et ki hoşnut olasın.” (Tâha Sûresi 130)

 

     Sayfamıza arama cep telefonunuzdaki arama motoruna veya pc nizdeki arama motoruna Elazığ Keşfet yazarak giriş yapabilmektesiniz. Daha sonra aramak istediğiniz kelimeyi arama paneline yazarak ulaşabilmektesiniz. Örneğin namaz vakti dediğiniz zaman  Elazığ iline ait namaz vaktini görebileceksiniz. Yüklemiş olduğumuz  namaz vakti bilgileri tamamen güncel olup diyanet işleri başkanlığının hazırlamış olduğu verilere dayanılarak sayfamızdaki linkine yüklenmiştir. Sizin için çok ehemmiyet içeren bu kadar hassas bir konu olan olan namaz vakti bizim içinde sizin kadar büyük bir önem taşıdığı için en doğru veriyi en doğru sayfadan öğrenmiş olacaksınız.Değerli kullanıcılarımız şunu büyük samimiyetle söylüyoruz öncelikleriniz önceliklerimizdir ….

     Elazığ Keşfet sayfamız Elazığ ilinde ikamet eden veya etmeyen veyahut ikamet etmek isteyen ya da tamamen turistlik amaçlı ilimize gelmek isteyen siz değerli kullanıcılarımıza kaliteli hizmet sunmak için oluşturulmuştur. Siz değerli kullanıcılarımızdan gelen olumlu veye olumsuz dönüşler bizi yaptığımız işimn ilerlemesi varsa eksiklerimizi görmemizde bize yol göstermektedir . Aynı zamanda taleplerinizi bize ulaştırmanı da bizim için çok önemlidir bu sayede kullanıcı isteklerine en hızlı şekilde ulaşmış olup bu istekler doğrultusunda sayfamızda yapılandırma yapabilmekteyiz. Bizi arama motorları dışında tüm sosyal hesaplardan takip ederek isteklerinizi burdan bize ulaştırabilirisiniz.

     Değerli kullanıcılarımız sayfamıza Facebook hesabınızdan ya da Google hesabınızdan üye olabilmektesiniz.  Kişisel verileriniz 6698 kanun kapsamında korunmakta ve saklanmaktadır.