Hazar Şiir Akşamları

Adını kendine has bir doğal güzelliği olan Hazar Gölü’nden alan Hazar Şiir Akşamları,  her yıl ilimizde ve Sivrice ilçemizde, uluslararası düzeyde geniş bir katılımla gerçekleşmektedir. Hazar Şiir Akşamları Elazığ halkının Türkiye ve Edebiyat dünyamıza armağan ettiği en uzun soluklu bir edebi faaliyettir.

        Elazığ İlinde 1992 yılında başlatılan, 2017 yılında 24 üncüsü  gerçekleştirilecek olan Uluslararası Hazar Şiir Akşamları, Türk Dünyası edebiyat çevrelerinin yakından tanıdığı Uluslararası bir faaliyettir. ilk etkinliği, Harput Kültürü üzerine eserleri olan rahmetli Fikret Memişoğlu anısına yapılmış ve bundan sonraki 22 faaliyet de mahalli, ya da uluslararası çapta Türk Kültürüne hizmet vermiş, yaşayan ya da vefat etmiş şahsiyetlerin anısına gerçekleştirilmiştir.

                Türk Şiirini gelecek kuşaklara aktarmak, sanatın gücü ile insanların bir araya gelmesini sağlamak, birlik beraberlik ve kardeşlik duygularının daha da gelişmesine vesile olmak, Türkçe konuşan ülkelerin şairlerini bir araya getirerek şiir yoluyla insanların duygularını paylaşmasını ve tanışmasını sağlamak, şiir sanatının yaygınlaşmasına katkıda bulunmak ve bu sanatın gücü ile dünyaya seslenmek Hazar Şiir Akşamlarının genel amacını oluşturmaktadır.

                Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’na, başta Türkiye olmak üzere Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İran, Irak, Kosova, Romanya, Makedonya, Bulgaristan, Arnavutluk,  Altay Özerk Cumhuriyeti, Kabardin Balkarya Cumhuriyeti, Karaçay Malkar, Başkortostan Cumhuriyeti, Pakistan, Kırım, Batı Trakya, Gagavuzya, Doğu Türkistan, Tataristan, Moğolistan, Dağıstan, Gürcistan, Kerkük ve daha birçok bölge ve ülkeden önemli yazar ve şairler katılmaktadır.

                Uluslararası Hazar Şiir Akşamları Etkinlikleri kapsamında 2003 yılından itibaren Türk Dünyası Hizmet Ödülü verilmeye başlanılmıştır.Türk Dünyasına katkılarından dolayı birçok önemli şahsiyete Türk Dünyası Hizmet Ödülü verilmiştir.

                Uluslararası Hazar Şiir Akşamları bugüne kadar 623 şair ve 230 panelist katılmıştır.

Hazar Şiir Akşamları

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • chat
    Yorum ekle